Przyznam szczerze – nie zawsze mam czas na książkę. Często gdy wracam po pracy wszystko, absolutnie wszystko, o czym marzę to chwila ciszy i spokoju.  Mimo to staram się przeczytać minimum trzy pozycje w miesiącu, najchętniej w jakiś sposób powiązane z branżą marketingu i pozycjonowania.

Wszyscy  wiemy jak ważny jest rozwój, zwłaszcza w branży takiej jak SEO, dlatego znalazłem najlepsze książki na temat pozycjonowania żebyś Ty nie musiał. To nie lista w stylu TOP 3 czy TOP 10, dlatego kolejność jest czysto przypadkowa. Gust przecież jest rzeczą względną.

„Lost and founder” – Rand Fishkin

Jedna z ciekawszych książek na temat startupów jakie czytałem

Pierwszą na liście książkę napisał Rand Fishkin, założyciel znanej w branży SEO firmy Moz. Książka jest szczerym, czasami dołującym, przewodnikiem po świecie startupów.

Największym atutem książki, moim zdaniem, jest jej szczerość. Rand nie boi się mówić o swoich porażkach oraz trudnym życiu początkującego przedsiębiorcy. Nie zgadzam się ze wszystkimi decyzjami ale książka jest idealnym zakupem w sytuacji gdy prowadzimy firmę SEO lub chcemy ją założyć. Uświadomi nam co nas czeka i z czym musimy się liczyć.

„Magia słów – jak pisać teksty, które porwą tłumy” – Joanna Wrycza – Bekier

Jeżeli chcesz dobrze pisać – musisz przeczytać te książkę

Nie potrafię pisać dlatego z radością czytam książki, które mogą ten stan rzeczy zmienić. Magia słów jest jedną z moich ulubionych pozycji na ten temat – dobrze napisana, pełna konkretnych przykładów i dająca do myślenia.

SEO opiera się na wysokiej jakości treściach, jeżeli więc chcesz zaistnieć w tej branży powinieneś mieć przynajmniej podstawowe pojęcie o tworzeniu dobrych tekstów. Nawet jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz pisać samodzielnie powinieneś odróżniać wysokiej jakości artykuł od tego pisanego na kolanie – ta książka zdecydowanie Cię tego nauczy.

„SEO 2018: Learn search engine optimization with smart internet marketing strategies” – Adam Clarke

Kompletny przewodnik po strategiach SEO

Jeden z najbardziej kompletnych przewodników po SEO jakie znam. Adam Clarke opisuje nie tylko sposób w jaki Google pozycjonuje strony obecnie ale również poświęcił czas na opisanie strategii, które nie działają.

Książka porusza tematy doboru słów kluczowych, optymalizacji stron, budowania linków, lokalnego SEO oraz roli mediów społecznościowych w SEO.

Pozycja obowiązkowa!

„Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych” – Steve Krug

Jedna z ciekawszych książek o UX dla początkujących

Dzisiaj SEO to UX + treść. Jak więc zadbać o wygodę i funkcjonalność strony internetowej nie wpadając w popularne pułapki?

Powiem szczerze – kocham tę książkę. Jest zabawna, pełna przykładów z obydwu stron barykady ale przede wszystkim – autor nie próbuje olśnić nas swoją wiedzą i przekazuje wiedzę w sposób prosty i zrozumiały.

Uwaga dla bardziej wymagających – mimo, że link prowadzi do wersji polskojęzycznej w miarę możliwości postarajcie się o zakup książki w języku angielskim. Niestety tłumacz nie do końca poradził sobie ze wszystkimi tematami z książki tak jak powinien, czasem znacząco zmieniając treść.

„Architektura informacji w serwisach internetowych i nie tylko.” – Louis Rosenfeld, Peter Morville, Jorge Arango

Architektura informacji dla początkujących

Książka przeznaczona dla wszystkich zaangażowanych w proces tworzenia serwisów internetowych. Informacja jest dzisiaj podstawą funkcjonowania społeczeństwa oraz internetu, dzięki tej książce nauczymy się jak ją organizować w obrębie strony internetowej by osiągnąć maksymalny efekt.

Początkowo miałem mieszane uczucia do tej książki – czasem odnosiłem wrażenie, że autorzy leją wodę i większość informacji można znaleźć w internecie ale z drugiej strony uważam, że dobrze czasem zaoszczędzić czas i mieć na półce pozycję, po którą można sięgnąć w każdej chwili.

Pozycjonowanie stron internetowych z roku na rok wymaga od nas większej wiedzy z zakresu biznesu, tworzenia treści oraz UX dlatego sądzę (i mam ogromną nadzieję), że powyższa lista będzie dla wielu z Was dobrym wprowadzeniem w bardziej zaawansowane aspekty pozycjonowania stron. Dajcie mi znać jakie jeszcze książki powinny się tutaj znaleźć.