Co prawda mamy sierpień i taki artykuł powinien pojawić się wcześniej ale jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Poniżej znajdziesz opis trzech najważniejszych moim zdaniem tagów, które powinieneś zoptymalizować na swojej stronie.

 

1. Title tag

Na pierwszym miejscu stawiam tag tytułowy co może być zaskoczeniem dla osób mających już jakieś doświadczenie z SEO. Uznałem ten tag za najważniejszy z dwóch powodów – po pierwsze opisuje o czym jest strona internetowa, sygnalizując wyszukiwarkom słowa kluczowe i tematykę. Po drugie – tekst zamieszczony w tym tagu jest również widoczny w wyszukiwarce wpływając na klikalność Waszej strony, co ma wpływ na pozycję. Dobrze napisany tag <title> więc nie tylko informuje wyszukiwarki o tematyce danej strony ale również zachęca użytkownika do kliknięcia. Upychanie słów kluczowych w tytule w teorii powinno zwiększyć pozycję ale w praktyce może wyglądać na SPAM skutecznie zmniejszając ilość kliknięć oraz osłabiając pozycję w Google.

 

2. Description tag

Ten tag opisuje o czym jest Wasza strona internetowa i, podobnie jak tag title, jest widoczny z poziomu listy wyników wyszukiwarki. Oznacza to, że podobnie jak tag <title> tak i <description> spełnia dwie role – po pierwsze mówi wyszukiwarce o czym jest Wasza strona internetowa oraz zachęca do kliknięcia. Dlaczego jest to tak bardzo istotne? Należy pamiętać, że wbrew nazwie nasze strony powinniśmy optymalizować pod kątem ludzi – a więc kliknięć, zakupów oraz pozytywnych wrażeń. Pozytywne sygnały od odwiedzających a więc wejścia na stronę, kliknięcia w linki, przeglądanie artykułów sprawia, że w oczach wyszukiwarki jesteśmy bardziej wartościową stroną.

 

3. Image tag (atrybut alt)

Internet w 2018 roku nie istnieje bez zdjęć oraz filmów. Dlatego dla wielu stron obrazki są nie tylko kluczowym elementem ale też często pomijanym w optymalizacji strony. Nie raz i nie dwa widziałem całe strony ecommerce z tysiącami zdjęć, które pomijały ten element optymalizacji. Atrybut alt opisuje zawartość zdjęcia, jeżeli z jakiegoś powodu fotografia się nie załaduje przeglądarka wyświetli opis zdjęcia. Z treści tych korzysta również Google zbierając informacje na temat opublikowanych w internecie zdjęć. Dlatego umieszczenie odpowiednio skonstruowanego, zwięzłego opisu zdjęcia jest kluczowe dla wszystkich stron internetowych, zwłaszcza dla sklepów internetowych. Jak powinien wyglądać prawidłowo skonstruowany tag image z atrybutem alt? Wyobraźmy sobie stronę z kubkami ceramicznymi. Przykładowy tag mógłby wyglądać tak:

<img src=”example.com/bialy-kubek-ceramiczny-do-kawy” alt=”biały ceramiczny kubek do kawy”>

 

Czy to wszystko?

Celowo pominąłem na tej liście tag H1, H2 oraz H3 – nadal są istotne ale Google staje się coraz lepszy w określaniu kontekstu w jakim używamy powyższych tagów. Oznacza to, że obowiązująca od lat zasada jednego tagu H1 na podstronę powoli odchodzi do lamusa – od miesięcy mówi się o tym, że H1 możemy użyć nawet kilka razy o ile ma to sens dla treści. Nie znaczy to, że H1 nie są już ważne – uważam, że dzisiaj praktycznie każdy wie jak ich używać, natomiast wymienione wyżej tagi nadal często są niewłaściwie wykorzystywane przez początkujących specjalistów SEO.

Michał Skup - konsultant SEOz Wrocławia i Lubina

Michał Skup

Doradca marketingowy & Marketing Manager

Pomogę Ci dotrzeć do klientów, stworzę skuteczną strategię rynkową oraz pokażę jak możesz lepiej i taniej zbudować dział marketingu.